logo
logo

Truputis šviesos vardan sveikatos II dalis

news-img

STULBINANTYS REZULTATAI , TAIKANT TERAPINES LEMPAS

Išradėjas Heinrich Wendel jau aštuoniasdešimtaisiais metais sukūrė terapinę lempą, į kurią įmontavo pilnojo šviesos spektro šviečiančias lempas. Aparatą jis valdė kompiuterio pagalba taip, kad šis mėgdžiotų saulės judėjimą. Šis jo metodas davė tikrai gerų gydymo rezultatų.
Esant aukštam kraujo spaudimui, per dvi savaites pavyko pasiekti, kad jis sumažėtų.
Aukšto cholesterino lygio atveju pavyko pasiekti 30-40% sumažėjimą, o cukraligės atveju – cukraus lygio kraujyje sunormalėjimą. Gydomąjį apšvietimą testavo, pritaikydami jį kenčiantiems nuo depresijos, ypatingai kenčiantiems nuo taip vadinamos žiemos depresijos.
Veikiant gydymui, nusiskundimai dingdavo per 14 dienų.
Dr. Gosbert Weth, daktaras ir chemikas, buvęs vedantysis Peterstal Klinikos vyr.gydytojas, Wendelio tipo terapinę lempą sėkmingai naudojo, gydydamas daugiau, nei 1000 pacientų. Ypač buvo nusitaikyta į kalcio-medžiagų apykaitos pagerėjimą, gydant
ligonius su kaulų retėjimu ir neseniai operuotus ligonius su įstatytais sąnarių protezais. Vėliau dr.Weth išvystė terapinę lempą, su kuria tęsė savo bandymus. Ir jis užregistravo kraujo riebalų lygio pagerėjimą, gydant su lempa. Žalingas LDL cholesterino lygis sumažėjo 30%, o naudingas LDL cholesterino lygis daugeliu atvejų pakilo.
Sergančių cukralige atveju jis irgi pastebėjo kraujo cukraus lygio sumažėjimą ir pagaliau nustatė tai, kad, veikiant UV spinduliams, galima teigiamai įtakoti fibrinogenų lygį kraujyje. Fibrinogenas yra svarbus kraujo krešėjimo faktorius, padedantis užsitraukti ir gyti žaizdoms, neleidžiantis, kad nukraujuotume, esant mažesniam sužeidimui. Bet širdies ligos atveju jis yra rizikos faktorius, nes esant aukštam fibrinogenų lygiui, kraujas sunkiau prateka kraujo indais.
Kembridžo universiteto mokslininkai pabandė patyrinėti, kuo galima paaiškinti, kad Didžiojoje Britanijoje žiemos mėnesiais širdies-kraujotakos sistemos mirčių skaičius yra kur kas didesnis, nei vasarą. Panašu, kad ir šiuo atveju didelį poveikį turi saulės spinduliavimas. Aukštos rizikos ligoniams, veikiant juos UV spinduliavimu , pavyko normalizuoti fibrinogenų lygį.

Žiemos depresija yra daugiau bloga savijauta, nei liga, bet ilgais žiemos mėnesiais nuo jos kenčia daugelis žmonių. Pasireiškia liūdnumu, baime, jautrumu, nuovargiu, dideliu
apetitu, motyvacijos trūkumu. Viso to priežastis yra šviesos trūkumas. Jeigu birželio mėnesį saulė šviečia 17 valandų per dieną, sausio mėnesį tas laikas sumažėja iki 7 valandų. Einant į darbą, dar tamsu, ir kol po pietų, ar ankstyvą vakarą negrįžtame namo, jau ir vėl tamsu. Taigi, neturime šansų pasipildyti gyvybės kupina saulės šviesa, išskyrus tuos atvejus, kuomet naudojame pilnojo spektro lempas. Ir nors kalba eina apie dirbtinį saulės šviesos pakaitalą, vis tiek jis daug padeda.

VITAMINAS D PADEDA IŠLIKTI TVIRTIEMS MŪSŲ KAULAMS

Viena iš reikšmingiausių UV šviesos teigiamų savybių, kad ji padeda gamintis mūsų organizme vitaminui D. Vitamino D reikšmė tapo žinoma, kuomet buvo įrodytas jo svarbus vaidmuo kalcio-medžiagų apykaitos sistemoje, nes tik šio vitamino veikiamas, kalcis, patekęs į kūną su maistu, gali kauptis kauluose. Taigi, norint išvengti kaulų retėjimo, vitaminas D yra nepakeičiamas faktorius.
Šiauriau esančiose valstybėse – už 52-ojo platumos laipsnio – žiema sukelia daug rūpesčių. Mat, saulė ten būna labai žemai, saulės spinduliai atmosferoje turi nueiti kur kas ilgesnį kelią tam, kad pasiektų žemę, ir tai dideliu mąstu mažina UV šviesos intensyvumą. To neužtenka vitamino D atsiradimui. Vitaminas D tablečių forma taip pat gali kelti rūpesčių, nes jis, kaip riebaluose tirpstantis vitaminas, gali būti lengvai perdozuotas, ir tai sukelia šalutinius poveikius: pvz. kalkių kaupimąsi inkstuose, širdyje, plaučiuose ar širdies induose.
Ir čia didelė pagalbininkė gali būti pilnojo spektro lempa, nes, veikiant UV šviesai, mūsų kūnas savarankiškai gali gaminti vitaminą D, ir taip galima išvengti perdozavimo.

KOKIE YRA PAGALBOS BŪDAI?

Dabar galima gauti visų išmatavimų pilnojo spektro šviesos šaltinių. Gaminamos lempos ir į normalius laikiklius, jas galime naudoti, įsukę į tradicines lempas. Tai energiją taupančios lempos ir jų šviesa nevibruoja. JAV nuo 1983 metų pripažintos pagalbinės medicinos priemonės yra Vita-Lite ir Duro-Test lempos. Tokios lempos minimos WHO rekomendacijose, jos skirtos naudojimui gamyklose ir mokyklose.
Visa tai tikrai įrodo, kad šviesa iš tiesų gali būti vaistas. Šviesa yra ir maistas, skirtas ne tik augalams. Visi mes esame šviesos padarai, ir, esant tamsiajam metų laikui, ji gali užtikrinti mūsų kūno-dvasios gerovę. Ir nors daug kas įrodo šviesos teigiamą poveikį, pas mus šios lempos masiškai dar neplinta. Kol kas jas mažai kur naudoja, pagrinde tik dantų technikai, menininkai, restoranai, bet jos jau pasirodė ir kai kuriose klinikose ir miško mokyklose.