logo
logo

Truputis šviesos vardan sveikatos I dalis

news-img

Pilnojo spektro šviesa

Didžioji dauguma mūsų žino, kad vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumas gali pakenkti sveikatai. Bet mažai kas girdėjo, kad, jei norint išlikti sveikiems, kasdien mums lygiai taip pat būtinas tam tikras saulės šviesos kiekis. Ypač sunku dėl to būna rudenį ir žiemą. Bet egzistuoja techniniai sprendimai, įgalinantys mus gauti tokią svarbią pilno spektro šviesą net ir tamsiausiomis žiemos dienomis.

Kas gi yra šviesa?

Šviesa yra mus pastoviai supančio elektromagnetinio bangavimo labai maža dalelė, kurią mes galime justi savo akimis: tai yra 400-800 nanometrų bangos ilgis. Virš 800 nanometrų yra taip vadinama infraraudonoji šviesa, o bangos, esančios žemiau 400 nanometrų, priklauso ultravioletiniam (UV) spektrui.
Žmogaus akiai nejuntamą UV šviesą galima suskirstyti į 3 sritis: UV-A ( 400 – 320 nanometrų ), UV-B ( 320 – 290 nanometrų) ir UV-C (290 – 100 nanometrų).

Pastaroji sritis yra žalinga gyvūnams, bet mūsų planetos atmosfera ją beveik visiškai išfiltruoja – bent jau tol, kol dar yra ozono apsauginė juosta. Įrodyta, kad UV-A ir UV-B šviesa – priešingai UV-C šviesai – yra vienodai svarbios žmogui, gyvūnams ir augalams.

Pagal bandymų, pravestų su gyvūnais, ląstelėmis ir augalais, rezultatus, John Ott priėjo išvados, kad ne tik šiems, bet ir kiekvienai kitai gyvai būtybei reikia pilno saulės šviesos spektro, jeigu nori būti geros sveikatos. Ir čia svarbų vaidmenį įgauna atmosferos nepilnutinai išfiltruota UV-A ir UV-B šviesa, kurių nesugeba sukurti dirbtinės lempos. Kadangi jo išvystyto filmavimo metodo, esant natūraliai šviesai, nebuvo galima taikyti, Ott ieškojo gamintojo, kuris sugebėtų sukurti dirbtinės šviesos šaltinį, galintį parūpinti tokio spektro apšvietimą, identišką natūraliai saulės šviesai. Visų pirma, jis kreipėsi į General Elektric firmą, iš kurios sulaukė neigiamo atsakymo, nes jų ta tema nedomino. Kiti gamintojai nepanoro su juo bendradarbiauti. Ir tada jam padėjo atsitiktinumas. Viename renginyje jis susipažino su Niujorko stomatologu James Benfield ir papasakojo jam, ką patyrė savo bandymų metu. Benfield sužavėjo tai, ką išgirdo, jau vien todėl, kad dėl jo darbo jam reikėdavo daug laiko leisti prie dirbtinos šviesos. Ir jis padėjo ieškoti, kol pagaliau sužinojo, kad Duro-Test Company spec.tikslams gamina yptingas šviesos lempas. Jis parašė laišką firmos vadovui, ir norėjo jį kaip tik išsiųsti paštu, kai visai atsitiktinai su vienu iš pacientų pradėjo šnekėti apie šviesą. Ir, o stebukle! Pacientas buvo vienas iš Duro-Test Company firmos akcininkų, su tos firmos vadovu jį siejo bičiuliški ryšiai.

Per kelias dienas jis suorganizavo susitikimą su Ottu, kuris baigėsi tuo, kad Otto instrukcijų pagrindu firma išvystė natūralios šviesos spektro lempą, kurią trumpai po to paleido į rinką, pavadinę „Vita-Lite” ir „True-Lite”.

Reikšmingas atradimas

Šios lempos skleidžia šviesą, apytikriai 96% atitinkančią natūralią, pietų saulės šviesą. Šias lempas karo laivynas įmontavo į savo jūrinius povandeninius laivus, o NASA – į kosminius laivus, nes anksčiau astronautai skųsdavosi panašiais simptomais, kaip ir povandeninių laivų personalas.
Tas lempas įmontavo ir į Bronkso zoologijos sodo paukščių namą, prijungus jas prie laiko jungiklio, tuo imituojant paukščių tėvynės šviesos sąlygas. Rezultatas buvo pasiektas – paukščiai atgavo savo spalvą ir pradėjo daugintis.
Bėgant laikui, kituose zoologijos soduose ir esant kitoms žvėrių rūšims, buvo pastebėta, kad gyvūnai geriau jaučiasi, esant pilnutinio spektro šviesai, priešingai, nei prie šviesos, sklindančios iš tradicinių šviečiančių įrengimų. Nuo to laiko pavyko sukaupti daug patyrimo, tiriant gyvūnus, kurie buvo ilgai laikyti prie dirbtinės šviesos. Jei ši šviesa neturi pilnutinio natūralaus šviesos spektro, gyvūnai suserga. Tam galima užkirsti kelią, naudojant pilnutinio spektro šviesą. Tai tinka ir žinduoliams, ir kitiems gyvūnams.

Dr.Bruning, Bronkso zoologijos sodo vyr.gydytojas, tyrinėjo šliaužikus. Jis nustatė, jog gyvūnų kūno temperatūros atžvilgiu yra svarbu, kad jų kūną kasdien pasiektų atitinkamas UV-šviesos kiekis. Šiandien natūralu, kad šliaužikai yra laikomi pilno spektro šviesoje, idant jie galėtų gauti jiems tokios svarbios UV šviesos.