logo
logo

Mokslininkai turi žinių dėl vitamino D kiekio organizme ir COVID-19

news-img

Dar pandemijos pradžioje buvo kalbama, kad vitamino D trūkumas gali būti rizikos veiksnys susirgti COVID-19. Kadangi vitamino D papildai yra pigūs ir plačiai prieinami, o saulėje kaitintis nieko nekainuoja, tai būtų nuostabi žinia, jeigu tai būtų tiesa. Ir nors naujas tyrimas nuteikia optimistiškai, svarbu nepamiršti, kad vien vitaminų pagalba nuo COVID-19 neapsisaugosime.

Naujas tyrimas rodo, kad žmonės, kuriems trūksta vitamino D, yra labiau linkę užsikrėsti koronavirusu. Tačiau mokslininkai vis dar turi neatsakytų klausimų, tad kliautis vien vitaminų pagalba – nereikėtų. Ekspertai perspėja, kad kol kas geriausia apsauga nuo šios klastingos ligos yra rankų plovimas ir dezinfekcija, nosį ir burną dengiančios kaukės nešiojimas ir socialinės distancijos laikymasis.

Norėdamas patikrinti hipotezę, profesorius Davidas Meltzeris iš Čikagos universiteto gavo pacientų, kuriems buvo atlikti COVID-19 tyrimai ir kurių vitamino D kiekis per praėjusius metus buvo matuojamas Čikagos medicinos universitete, duomenis. Meltzerio ataskaitoje teigiama, kad 21,6 proc. vitamino D trūkumą jautusiems pacientams nustatytas teigiamas COVID-19 testo rezultatas. Tuo tarpu pacientų, kuriems netrūko vitamino D, bet buvo nustatytas teigiamas COVID-19 testo rezultatas, buvo 12,2 proc. Nors tyrime dalyvavo tik 489 pacientai, skirtumas pakankamai didelis, kad būtų statistiškai reikšmingas. Kadangi COVID-19 testai buvo atliekami kitu metu nei vitamino D tyrimas, dalyvių vitamino D kiekis organizme galėjo pasikeisti iki susergant. Taip pat gali būti, kad vitamino D trūkumas yra pagrindinis veiksnys, keliantis didesnę riziką susirgti. Iš esmės šis mokslinis tyrimas negali tvirtai patvirtinti ryšio tarp vitamino D trūkumo ir COVID-19 .

Kita vertus, galimybė gauti tikslesnius duomenis ganėtinai maža. Tokiu atveju labai sunku etiškai atlikti atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, kuris atitinka auksinį medicinos tyrimų standartą. Tai reikštų negydyti kai kurių pacientų dėl vitamino D trūkumo, kuris, neskaitant Covid-19, yra susijęs su daugybe neigiamų padarinių. Šiuo metu yra vykdomi vitamino D papildų bandymai su žmonėmis, kurie jau serga COVID-19, tačiau apie tyrimo išvadas dar nieko nežinome. Dar prieš Davido Meltzerio tyrimą, daugelis ekspertų rekomendavo vartoti vitamino D papildus ar būti ilgiau saulėje norint apsisaugoti nuo koronaviruso. „The Lancet“ apžvalgoje cituojama Rose Anne Terry iš Dublino Trejybės koledžo: „Mes neturime įrodymų, bet kiek laiko norite laukti tokios krizės sąlygomis? Mes žinome, kad vitaminas D yra svarbus raumenų ir kaulų funkcijai, todėl žmonės jį vis tiek turėtų vartoti“.

www.technologijos.lt