logo
logo

Mokslininkai: paplitusi UV baimė perdėta

news-img

Daugiau saulės šviesos, mažiau susirgimų vėžiu.

Veldhoven, (SRF) – Dauguma duomenų rodo, kad saulės ultravioletinių B(UVB) apšvita ir vitaminas D sumažina susirgimo įvairų rūšių vėžiu ir mirties riziką. Todėl Šiaurės šalių mokslininkai mano, kad paplitusi saulės UV apšvitos baimė gali būti nepagrįsta.

Reikšminga koreliacija – Mokslininkai priėjo prie išvados, kad vyrams UVB indeksas reikšmingai atvirkščiai proporcingai susijęs su 14 vidaus vėžio tipų: šlapimo pūslės, krūties, storosios žarnos, tulžies pūslės, inkstų, gerklų, kepenų, plaučių, burnos, kasos, ryklės, prostatos, tiesiosios žarnos ir plonosios žarnos vėžiu. Moterims tas pats UVB indeksas buvo atvirkščiai proporcingai susijęs su šlapimo pūslės, krūties ir storosios žarnos vėžiu.

Duomenys apie beveik 3 milijonus žmonių – Mokslininkai naudojo standartizuotus sergamumo vėžiu rodiklius (SIRs) pagal lytį ir 54 užimtumo kategorijas. Jie grindžiami 1,4 milijono vyrų ir 1,36 milijono moterų vėžio atvejais, užfiksuotais 1961 – 2005 m. penkiose Šiaurės šalyse. Visi šie duomenys pateikti kaip pagrindas ekologinei studijai, kurioje nagrinėjamas saulės UVB vaidmuo susirgimo daugeliu vėžio rūšių rizikai aukštose platumose (kur saulės UVB paprastai didelis vasarą). Šio tyrimo, kurį atliko Šiaurės šalių mokslininkų grupė, rezultatai iš esmės sutampa su kitų tyrimų rezultatais.

„Yra gerai žinoma, kad žmogaus kūnui saulės šviesa yra natūralus vitamino D šaltinis. Apie 90% šio galingo vitamino žmogaus kūne sukuriama po saulės šviesos poveikio. Kai likę 10 % gaunami iš mūsų mitybos. Tačiau dėl šiuolaikinio mūsų gyvenimo būdo ir daug trumpesnio buvimo saulėje, Vakarų pasaulis kenčia nuo didžiulio jo trūkumo – dėl to tikimybė susirgti yra didesnė. Tai yra priežastis, dėl kurios mokslininkai mano, kad paplitusi lėtinės saulės UV apšvitos baimė gali būti nepagrįsta”, paaiškina Ad Brand, atstovaujantis Saulės šviesos tyrimų forumą (Sunlight Research Forum (SFR)).

Saulės šviesos tyrimų forumas (SFR) yra nepelno siekianti organizacija, registruota Nyderlanduose. Jos tikslas yra viešai skelbti apie naujausius medicinos ir mokslinių tyrimų apie vidutinio poveikio ultravioletinių spindulių poveikius žmogui rezultatus.