logo
logo

Dažnai pamirštama soliariumų nauda – ne tik grožiui, bet ir sveikatai

news-img

Sparčiai besikeičiančios įvairios technologijos ir mokslo pažanga kartais tik šiek tiek, o kartais ir kardinaliai keičia mūsų gyvenimus. Mokslo ir medicinos pažangos dėka vidutinė žmonių gyvenimo trukmė pailgėjo 5, kai kuriose šalyse net ir 10 metų. Keičiasi ne tik technologijos, bet ir mūsų įpročiai, požiūris į rūpinimąsi savo sveikata. Prieš daugiau nei 100 metų pirmąsias soliariumų lempas išradęs Nielsas Rybergas Finsenas tikriausiai nustebtų sužinojęs, kad šiuolaikinės moterys ir vyrai jo Nobelio premiją apdovanotą išradimą naudoja grožiui. Laimei, vis dažniau prisimenama ir kita soliariumų paskirtis – gerinti mūsų sveikatą bei savijautą.

Kardinalūs technologijų pokyčiai

1890 m. Nielsui Rybergui Finsenui sukūrus pirmuosius odos ligų gydymui skirtus soliariumų lempų pirmtakus, sekantis žingsnis šioje srityje buvo žengtas tik po beveik dviejų dešimtmečių. 1906 m. Vokietijos kompanija “Heraeus” pradėjo gaminti nedidelius UV spindulių lempų įrenginius, vitamino D pagalba padedančius gydyti kaulų ligas namuose.

Prabėgus dar 70 metų dienos šviesą išvydo revoliucinis išradimas: Vokietijos mokslininkas Friedrichas Wollfas (Friedrich Wollf) nusprendė sukurti specialią lovą, panaudodamas ne vieną, o kelias lempas – taip 1978 metais buvo išrastas pirmasis soliariumas. Nuo to laiko soliariumų lovos ir salonai pradėjo sparčiai plisti ne tik Europoje, bet ir JAV, o įranga nuolat keitėsi ir tobulėjo – atsirado vertikalūs deginimosi įrenginiai, vėsinimo, dulksnos ir aromaterapijos funkcijos, sparčiai populiarėjančios odos atsinaujinimą skatinančios Kolageno lempos . Taip pat buvo įdiegtos išmanios technologijos, tokios kaip „Bluetooth“, kurių dėka galima klausytis muzikos ir naudotis daugybe kitų naujų funkcijų. Soliariumų įrenginiai tapo draugiškesni aplinkai, nes naudoja daug mažiau energijos nei anksčiau. Soliariumų lempų stiprumas per pastaruosius dešimtmečius sumažėjo 2-3 kartus, ir dėka naujų technologijų įdegti galima per tą patį laiką, oda labiau tausojama, ji neišsausėja ir įdegis išlieka ilgiau.

Nuo sveikatos iki grožio

Pirmosios soliariumų lempos buvo išrastos įvairių odos ligų gydymui. Vėliau Vokietijos kompanija “Heraeus” šias lempas taip pat naudojo gydymo tikslais – tam, kad paskatintų vitamino D gamybą odoje ir gydytų tokias kalcio trūkumo sukeltas kaulų ligas kaip rachitas. Ir nors pirmieji soliariumų įrenginiai buvo išrasti medicinos tikslais, vėliau jie masiškai išplito kaip puiki priemonė, padedanti įgauti gražų įdegį. XX a. pabaigoje soliariumų salonai atsidarinėjo ir Europoje, ir Jungtinėse Amerikos Valstijose – regis, apie medicininius tikslus daug kas pamiršo, nes pagrindine apsilankymo priežastimi tapo švelniai įrudusios odos teikiamas grožis. Tik pastaruoju metu vėl buvo prisiminta pirminė soliariumų paskirtis – padėti mūsų sveikatai. Medikų bendruomenėms pradėjus reikšti didelį susirūpinimą dėl vitamino D deficito įtakos žmonių sveikatai, mokslininkai ėmėsi ieškoti alternatyvos saulės spinduliams, ypač šaltuoju metų laiku. 2017 m. Kanadiečių mokslininkų tyrimas įrodė, kad šiuolaikiniai soliariumai padeda pagaminti reikiamą vitamino D kiekį, saikingai ir reguliariai juose lankantis šaltuoju metų laiku. Žinoma, galima ir vasarą, jei ji lietinga ir šalta. Belieka tik priminti, kad vitaminas D padeda apsisaugoti nuo depresijos, peršalimo ligų, plaučių uždegimo, kaulų ligų, diabeto, aukšto kraujo spaudimo ir net vėžinių susirgimų.

Soliariumus pamėgę ir jauni, ir vyresni

Pirmąsias ultravioletinių spindulių lempas naudojo asmenys, turintys sveikatos sutrikimų – sergantys odos ligomis ar besiskundžiantys vitamino D deficitu. Tai buvo įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. Vėliau soliariumus pradėjus naudoti daugiausia grožio tikslais, didžiąja dalimi klientų tapo jaunos 16-25 metų moterys ir tik nedidelė dalis vyrų. Pastaruoju metu, kuomet soliariumai vėl pradedami naudoti sveikatinimosi tikslais, į studijas užsukančių asmenų demografija vėl labai pasikeitė – vis daugėja vyresnio amžiaus (40-60 metų) žmonių, kurie ateina su tikslu gauti vitamino D. Ženkliai padidėjo besilankančių vyrų – jie dabar sudaro apie 30 proc. soliariumų lankytojų. Taip pat išaugo vidutinio amžiaus moterų klienčių skaičius, kurios į soliariumus eina norėdamos ne tik įdegio, bet ir odos atjauninimo procedūrų bei taip pat vitamino D. Dar vienas įdomus faktas: pasirodo, soliariumai naudojami ne tik žmonėms – ultravioletinės lempos seniai naudojamos žirgynuose, žiemos metu gerinant žirgų sveikatą ir zoologijos soduose, norint palaikyti egzotinių gyvūnų vitamino D kiekį ir gerą savijautą.