logo
logo

Ar soliariumas yra tikrai pavojingas?

news-img

Ar soliariumas yra tikrai pavojingas?

Ir internete, ir spaudoje vienodai paplitę nepatvirtintos bauginančios žinios apie deginimosi soliariume pavojus, ir tos žinios sukuria itin neigiamą soliariumų vaizdą. Bet ar tikrai pastoviai auga susirgimų odos vėžiu skaičius dėl „mirtiną pavojų” keliančių „ masinio naikinimo” aparatų?

Tam, kad į šį klausimą galėtume atsakyti, reiktų grįžti 60-80 metų atgal, kuomet susirgimų vėžiu skaičius dar buvo visai nedidelis, ir taip dinamiškai neaugo.

Rūbų devėjimo įpročiai

Jeigu patikrintume praėjusių dviejų šimtų metų rūbų dėvėjimo, vasarojimo ir deginimosi įpročius, pamatytume, kad mūsų gyvenimas pasikeitė iš esmės. Apie 1800 metus įprastas vasaros rūbas moterims būdavo ilgas sijonas, pirštinės, siekiančios pečius ir skrybėlė plačiais kraštais arba skėtis nuo saulės, o vyrams ilgos kelnės, švarkas ilgomis rankovėmis ir skrybėlė. Tik nuo 1900 metų prasidėjo procesas, kurio dalyviais esame dar ir šiandien, kas vasarą dėvėdami vis trumpesnius rūbus. Ir maudymosi kostiumai labiausiai pasikeitė 20-ame amžiuje. Jeigu praeito amžiaus pradžioje moterys maudymuisi dėvėdavo maudymosi kojines ir skrybėlę, šiais laikais metai iš metų mažėja maudymosi kostiumų išmatavimai. Bet pasikeitimas įvyko ne tik mūsų vasarinėje aprangoje…

Pakitimai mūsų vasaros įpročiuose

Nuo 1970 m. rodome susidomejimą vasarojimu tropiniuose kraštuose. Šiais laikais lengvai pasiekiamų kelionių į tropinius kraštus metu esame linkę pamiršti apie tam kraštui būdingą, mūsų odai nepatirto stiprumo UV spinduliavimą, nekalbant jau apie tai, kad vasaros atostogų metu laikome vos ne privalomu dalyku grįzti namo, įrudus saulėje.

Taigi, didžiausius pasikeitimus galima pastebėti mūsų deginimosi saulėje įpročių srityje, per metus saulėje praleistų valandų skaičiuje ir mūsų aprangoje.
Europos gyventojai jau 50 metų reguliariai deginasi saulėje. Seniau nuo saulės įrudusi oda buvo visai nemadinga, atvirkščiai, sniego baltumo oda įrodydavo aristokratiškų šeimų kilmę. Tik laukuose, gryname ore dirbančiųjų oda būdavo pastoviai pratinama prie pietų saulės spindulių. Žmoniu, besivertusių iš žemės ūkio, stogų dengimo, namų statymo, lauko darbų, oda įrusdavo jau nuo pirmų „silpnų” pavasario saulės spindulių, sustorėjęs ir įdiržęs odos sluoksnis užtikrindavo jiems 6-8 faktorių. Todėl jie mažiau nudegdavo saulėje, nei jų baltaodžiai draugai. Bet tais laikais buvo mažiau užterštas ir oras, ozono sluoksnio storumas ir ozono skylės išmatavimai teikė kur kas didesnę apsaugą nuo UV C spinduliavimo.
O šiais laikais, jeigu tik galime ir jei tik leidžia geras oras, visi einame į lauka, į saulę. Vasarodami beveik visą laiką norime būti lauke, šviečiant kaitriai saulei.
Deginimasis saulėje tapo pagrindiniu laiko leidimu. Vis platesniam ratui, jau ir jauniems žmonems jis yra labiausiai patraukli laisvalaikio leidimo forma. Paplito kosmetikos priemonės, kurių sudėtyje yra šviesos apsaugos faktorių, ir, jas naudojant, besideginant dar ilgiau išbūname saulėje.
Per pastaruosius 30-40 metų esminiai pasikeitimai įvyko ir vasarinėje aprangoje, vasarojjmo ir deginimosi saulėje įpročiuose. Vasarodami mes be jokio saiko būname lauke, plieskiant saulei, ir sakome, kad „kosmetinės priemonės su šviesos apsaugos faktoriais „ ir taip mus apsaugos”. Tokiu elgesiu leidžiame, kad mūsų kūnas patirtų stiprų ( net ir UV C intervalo ) spinduliavimą, tuo didindami nudegimo riziką. Ir taip elgiamės dabar, kuomet mūsų žemės rutulį saugantis ozono sluoksnis pastoviai plonėja, ir vis didėja laikas nuo laiko atsirandančios ozono skylės išmatavimai.

VISA EILĖ KLAUSIMŲ

O paklausus, kodėl per pastaruosius metus tiek daug kartų išaugo odos susirgimų skaičius, ką atsakome ? Aišku, kad visa tai dėl soliariumo…Dėl soliariumo, net neskleidžiančio spinduliavimo UV C intervale! Kuris, esant kontrolei, gali suteikti sveiką, praporcingą įrudį, nepaisant žemės rutulio zonos, metų laiko ir paros laiko?
Kuris stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, stabdo kaulų retėjimą, mažina vėžio ir širdies susirgimų atsiradimo riziką?
Kuris yra naudingas sveikatai ir, protingai naudojant, turi gydantį poveikį?

Ar mes tikrai turime kaltinti aparatą? Ar dėl mūsų iš esmės pasikeitusių deginimosi saulėje, gulėjimo pliaže įpročių, dėl vis didesniu mąstu mus pasiekiančio UV C spinduliavimo, dėl žmonių, be saiko naudojančių soliariumus ir besideginančių saulėje, mums iš tiesų reikia laikyti kaltu tik tą aparatą?!

Zoltan Kovacs
Vengrijos Soliariumų Asociacijos narys
Soliariumų eksploatacijos ekspertas