logo
logo

Ar man reikia saulės šviesos?

news-img

Dažnai pasitaikantys klausimai
Kelis kartus per savaitę galiu naudotis soliariumu, jei noriu tai daryti „proto ribose”?

Soliariumo iš viso negali lankyti 1-ojo odos tipo asmenys, jaunesni, nei 18 metų asmenys, tie,… kurie geria vaistus, sukeliančius jautrumą šviesai ir tie, kurių šeimoje buvo sergančių odos vėžiu. Visi kiti gali su saiku lankyti soliariumą 2-3 kartus per savaitę, taip, kad tarp tarp dviejų apsilankymų būtų praėję bent jau 24 valandos, o 2-ojo odos tipo asmenų atveju – bent jau 48 valandos. Europos standartas siūlo maksimalų 60-ies apsilankymų skaičių per metus.
Kokie yra soliariumo pranašumai?

Soliariumai užtikrina kontroliuojamą įdegį, atitinkamo lygio vitamino D kaupimąsi ir išlaikymą.

Natūralaus deginimosi metu mūsų odą veikia įvairaus stiprumo UV-spinduliavimas, kurio stiprumas priklauso nuo paros laiko, nuo geografinės vietos ir nuo metų laiko. Priklausomai nuo odos tipo ir nuo įrengimo, įdegio programą soliariume galima nustatyti taip, kad būtų galima išvengti pavojingo nudegimo.
Šią informacinę medžiagą sudarė „European Sunlight Association” (ESA).
ESA tikslai:

– Keistis informacija tarp šalies soliariumų sąjungų.
– Skatinti atsargų deginimąsi, esant natūralioms sąlygoms ir soliariume.
– Remti saugių įdegio įrengimų ir lempų naudojimą.
– Informuoti ir konsultuoti dėl saugaus naudojimosi UV-šviesa.
– Rinkti mokslinių tyrinėjimų ir vystymo rezultatus, atsižvelgiant į UV-spinduliavimo pranašumus ir į rizikos faktorius.

UV spinduliai yra nematomi. Šviečiant natūraliems saulės spinduliams, didelė žmonių dalis net nežino, kokia spinduliavimo dozė juos paveikė. Soliariumai išskiria ne tik UVA ir UVB spindulius, bet toliau jie taip reguliuoja UV-spinduliavimą, kad nudegimo pavojus sumažėtų iki minimumo, tuo tarpu maksimaliai užtikrinant įdegį. Ką mes visi žinome : saulės reguliuoti negalima! Dėl nuolatinio soliariumo lempų kokybės tobulinimo gali būti užtikrintas UV-spinduliavimo palankaus poveikio išnaudojimas.
VITAMINAS D – SAULĖS ŠVIESOS VITAMINAS
Vitaminas D gyvybiškai būtinas gerai sveikatai palaikyti. Dauguma europiečių gauna per mažai vitamino D, ypač žiemos mėnesiais, nes tada saulės spinduliai turi mažai UV šviesos. Pasaulinės medicinos studijos įrodė, kokį svarbų vaidmenį ligų prevencijai turi vitaminas D:

– Ląstelių lygyje: krūties, storosios žarnos ir prostatos vėžys
– Kaulų struktūriniame lygyje: osteoporozė, osteomalacija ir šlaunies kaklelio lūžis
– Organų lygyje: aukštas kraujospūdis, hipertenzija ir širdies susirgimai
– Mentaliniame lygyje: SAF, premenstruacinis sindromas, PMS, depresija ir bendra savijauta
– Autoimuninės ligos: išsėtinė sklerozė, 1-ojo tipo diabetas, reumatoidinis artritas
– Odos problemos: pvz. psoriazė
– Maitinimosi problemos.
Saulės šviesa yra natūraliausias ir veiksmingiausias vitamino D šaltinis.

Medicininiuose ir moksliniuose sluoksniuose vieningai priimtas faktorius, kad natūraliomis sąlygomis žmogus 90% vitamino D gauna per odą, t.y. iš saulės šviesos. Žmogus yra taip
„sukurtas”, kad tik 10% vitamino D jis gauna iš maitinimosi, tai reiškia, kad saulės šviesa yra gyvybiškai svarbi mums taip reikalingo vitamino D pagaminimui.

Šiais laikais dauguma mūsų gyvename prie dirbtinio apšvietimo ir negauname saulės šviesos, kuo mūsų protėviai galėjo mėgautis, dirbdami darbus lauko sąlygomis. Tai nepadeda palaikyti optimalaus vitamino D lygio ir vitamino D atsargų sukaupimo, kad jų užtektų ir žiemos mėnesiais, šviečiant retiems saulės spinduliams. Pasikeitus gyvenimo būdui, dauguma mūsų neturi pakankamo vitamino D kiekio net pavasario ir vasaros mėnesiais, jau nekalbant apie žiemos atsargas. Todėl pripažinti vitamino D specialistai pataria bent du kartus per savaitę protingai naudotis saulės spinduliais ir soliariumu.